„A cél idén is az, hogy ebben a két hétben olyan hangulat alakuljon ki, amikor kiemelten figyelünk a magyar oktatás jövőjére. A Szövetség kiemelt feladata a magyar oktatás fontosságának tudatosítása. Ugyanakkor hangsúlyozzuk, hogy magyarul tanulni nem hátrány, hisz a magyar nyelvű oktatást számos alapítvány, anyaországi közintézmény támogatja a délutáni oktatás, a tehetségápolás vagy felzárkóztatás számos formájában” − hangsúlyozta Magyari Tivadar. Hozzátette, a beiskolázási kampány és az RMDSZ törekvéseinek köszönhetően, az országos népességcsökkenés ellenére, stabilizálódott a magyar elemi iskolákba beiratkozó gyermekek száma, amely 9 500-10 000 diák között mozog, emellett pedig sikerült megtartani a magyar iskolák struktúráját is.
Szabó Ödön elmondta, nagyon fontos az, hogy az elmúlt időszakban a magyar oktatási hálózat infrastruktúrája sok helyen megújult. Ez azt mutatja, hogy önkormányzati vezetőink az elmúlt években prioritásként kezelték az oktatási hálózat fejlesztését. Ugyanakkor pozitív irányba indult a román nyelv oktatásának minősége is, ami erősíti a tényt, miszerint ha egy diák anyanyelvi oktatásban részesül, ugyanúgy elsajátíthatja a román nyelvet is. Az elmúlt időszakban indult el az a pályázat, amelynek keretében 9 millió eurót fordítanak arra, hogy a kisebbségi oktatásban részt vevő, román nyelvet oktató pedagógusoknak új segédanyagokat, új, a tantervhez illeszkedő módszertani képzést biztosítsunk.
„A feladatunk az, hogy minél több szülőt meggyőzzünk arról, hogy írassa magyar iskolába gyermekét. Még mindig van 8-10 százaléknyi diák, aki nem anyanyelvén tanul, mert vegyes házasságból származik, vagy mert lakhelyükön nem elérhető a magyar nyelvű oktatás. Én azt gondolom, hogy erősítenünk kell közösségi vezetőként, pedagógusként, szülőként a magyar oktatás jelentőségét” − magyarázta a szakpolitikus.